Наші уроки

              4 клас

Тема. Вода – джерело життя.                              

                                                                                                                    


    
          Скачати додатки до уроку






Урок з математики  4 клас

Птахи на крилах весну принесли         

              

Тема: Множення іменованих чисел на двоцифрові. Порівняння задач на знаходження числа за двома різницями. Запис периметра і площі квадрата у загальному вигляді. Розв’язування задач на знаходження числа за його дробом. Птахи рідного краю.


  Скачати конспект уроку                                               





Урок української мови в 3 класі
Тема. Узагальнення знань про будову слова.
  Мета: закріплювати знання учнів про морфемну будову слова, незмінність основи та змінність закінчення, уявлення про спорідненість слів, знання про корінь, суфікс, префікс, як значущих частин слова;
 розвивати зв’язне мовлення учнів, вчити їх точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати їх до міркувань, порівнянь, доведення;
розвивати навички грамотного і каліграфічного письма;
 виховувати охайність, уважність на уроці, почуття відповідальності.
Тип уроку: підсумково-узагальнюючий, науково-ігровий.
Обладнання:   казка про «Будову слова», ілюстрації про збір урожаю на хлібному полі, ,ілюстрації до казки, таблиці назв зупинок незвичайної подорожі, картки, мікрофон.

Хід уроку
I.  Організація класу до уроку.
-Діти, стали рівненько. Сьогодні у нас гості. Поверніться до них і привітайтесь.
Подивилися на мене,
Усміхнулися усі :
Всі готові до роботи,
Всі бадьорі, молодці!
Тихенько сідаємо: спочатку краса-дівчатка, а потім сила-хлопці.
Б) ПСИХОЛОГІЧНИЙ ТРЕНІНГ
(Учні показують рухами все те, що їм говорить вчитель)

Вчитель: Сядьте зручно, закрийте оченята. Візьміться за руки. Уявімо, що ми на подвір’ї. Випало багато снігу. Сонечку набридло сидіти у своїй хатинці і воно посилає нам свої промінці. Вони торкаються вашого обличчя, пестять його. Доторкніться до них. Ми простягаємо ручку, щоб зловити промінчик, але відчуваємо, що на руці сніжинка. Вона замерзла, давайте її зігріємо. Від нашого тепла вона розтанула. Потремо свої долоні з силою, щоб відчути в них тепло. Притуліть свої долоньки до долоньок товариша і скажіть один одному свої побажання: «Я дарую тобі своє тепло. Будь добрим, щирим, милосердним»
- Сонечко залишило вам свої промінчики. За кожну правильну відповідь, або правильно виконане завдання ви будете брати собі із скриньки по промінчику. А в кінці уроку підрахуємо їх і поставимо оцінки.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
 Вправа «Очікування»
-Напишіть, що ви очікуєте від уроку?
- А я, у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки, злагоджено працювати, робити висновки, будете активними співрозмовниками. Вважаю, що глибокі, повні відповіді розкриють питання, які нас зацікавлять.
А наприкінці уроку перевіримо, чи здійснилися наші очікування.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами вирушаємо у подорож до Замку Дружби. Зараз я вам розповім казку, а ви уважно слухайте і скажете, хто жив у замку?                     
         Не за синіми морями,
Не за дальніми лісами
А в Словарику-країні
Жили були проживали
Основа- друг усім,
Старий Корінь сивуватий,
Префікс - брат його молодший,
Суфікс - добрий молодець,
Й закінчення на кінець.
Були всі вони сусіди.
Жили мирно, не тужили
І в Словарії звичайно,
Поважали їх й любили.
Якось влітку вирішили вони сходити разом на екскурсію, помилуватися красою природи. Пташки співали, сонечко посміхалося до них і зігрівало своїми промінчиками. Друзі трималися разом, щоб не заблукати. Та ось на галявині перед ними з'явилась жива картина: коники-стрибунці, джмелики, різнокольорові метелики. Не помітили вони, як розбіглися у різні боки.
Швидко промайнув час. Друзям вже час повертатися до своєї країни, але вони забули свої місця. Стали друзі і гірко заплакали. Та ось з'явилася Мудра Сова:
-Я вам допоможу стати на свої місця, - каже вона.
-Ти, Корінь, ставай всередину, бо це серце слова. Друзі твої стануть так: Префікс - ліворуч, Суфікс - праворуч, а Закінчення - після Суфікса, в самий кінець, а Основа – стане основою.
Зраділи частини слова і вирішили вони побудувати спільний дім-замок.
І ось Замок дружби  побудований. Його жителі кличуть всіх на новосілля. У Замку будуть жити слова, які приносять людям радість. А розділена радість – подвійна радість. Хочете в гості до цього замку?
- Діти, ми з вами завітаємо на новосілля до казкового Замку дружби слів.  Але жителі замку вирішили впустити тільки тих дітей, які подолають всі перешкоди на шляху. Згодні?
Із давніх давен  на Україні існує звичай приходити на новосілля з подарунками. А нашим подарунком будуть хороші знання. Оскільки в казковому Замку  живуть частини слова, їм буде приємно бачити і чути, що ви багато знаєте про них, умієте впізнавати їх у словах нашої рідної мови.

Перша перешкода- Інтернет.
(Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування «В контакті».)
Учитель. 
Морфеми запрошують вас до своєї групи «Мовознавці» в соціальній мережі «В контакті». Ви — їхні друзі. Оголошуються опитування на тему «Значення слова». Вам потрібно швидко та правильно відповідати на запитання. Кожен учень, який дасть правильну відповідь, отримає «Like». Більше «лайків» — більше балів. Право відповіді надаватиметься тому, хто вміє чемно піднімати руку.
Увага! Опитування розпочинається!
Повторення вивчених правил «Мозкова атака»
 Вправа «Мікрофон»
- Які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.
- Які слова називаються антонімами? Наведіть приклади.
- Наведіть приклади фразеологізмів.
- Наведіть приклади слів, що мають кілька значень.
  -З яких частин (морфем) складається слово?
   
(Учні: із основи і закінчення)
 -Що таке закінчення і як його визначити?
(Учні: Закінчення - це змінна частина слова. Щоб визначити закінчення, треба змінити слово за питаннями)
 -Що таке основа слова?
(Учні: Частина слова без закінчення - основа)
 -Префікс - це?
(Учні: Префікс - частина основи, що стоїть перед коренем)
-Спільна частина споріднених слів?
( Учні: Це - корінь слова)
-Як визначити корінь слова?
(Учні: Треба дібрати до нього спільнокореневі слова)
-Де в слові знайти суфікс?
(Учні: Суфікс стоїть після кореня перед закінченням)
-Які частини основи утворюють нові слова?
(Учні: префікс і суфікс відповідають за утворення нових слів)
  -Як перевірити ненаголошені [е], [и] в корені? (Щоб знати, яку букву (е чи и) писати в ненаголошеному складі кореня, треба змінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.)
Під час «Мозкової атаки» вчитель відкриває лист паперу, на якому намальований круг. Це обличчя людини.
Вчитель: Щоб обличчя цієї людини мало вираз, треба домалювати на ньому графічні позначки різних частин слова.
 (учні по черзі домальовують, називаючи графічні позначки основи, закінчення, кореня, суфікса і префікса.)
Вчитель: Погляньте, діти! Цей кумедний чоловічок посміхається до вас і бажає успіхів.
Я отримала повідомлення.Чудово! Морфеми стверджують, що ви дуже активна та розумна група! Але в Інтернеті довго затримуватися не будемо, оскільки є багато цікавих справ, та й електроенергію потрібно економити.

2 зупинка-перешкода «Каліграфічна»
Хвилинка каліграфії
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати,
Одна лиш хвилинка для цього дається,
щоб кожна дитинка зуміла навчиться.
Вчитель: Подивіться, які гарні сніжинки залетіли до нашого класу. На них ви знайдете окремі склади, які спробуйте скласти у слова і каліграфічно прописати.


а) скласти звукову модель слова заметіль
б) дібрати споріднені слова до слова заметіль (замети, замести, мести, мело, метелиця)
в) добрати синоніми до слова заметіль (віхола, хуга, хуртовина, метелиця)
г) Сніг – сніжок, сніжинка, сніговик, сніжище, снігурі(визначити корінь).
(Перевірка)
 3 перешкода-зупинка «Пізнавальна»
Загадка
Він і чорний, Він і білий,
І завжди він загорілий.
Як до столу ми йдемо,
То без нього не їмо. (Хліб)
 У хлібі — здоров'я і сила.
Поясніть зміст прислів'я.
Доберіть синоніми до слова хліб. (Хліб, паляниця, буханець, калач, коровай)
Пригадайте ще прислів'я про хліб. Запишіть під диктовку.
На чорній землі білий хліб родить. (у речені є антоніми)
Без солі, без хліба немає обіду. (у речені є однорідні члени)
Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.
Як треба ставитись до хліба? За всіх часів і в усіх народів було найбільшою святістю, коли на столі лежав хліб. Тяжко він доставався в давнину.
Хліб був мірилом життя. Будь-яке свято не обходилося без паляниці. Народжувалася дитина — йшли з хлібом, виряджали сина в далеку дорогу — і мати ув'язувала в рушник житній окраєць, справляли весілля чи будували хату — неодмінно приходили з книшем, дорогих гостей також зустрічали хлібом-сіллю.
 Цікавинка  про хліб. Слово «хліб» в перекладі на вірменську мову звучить – гац, грузинську – мадаурі. Для того, щоб спекти хлібину, потрібно приблизно 10000 зернин. В Україні випікають понад 800 видів хліба. Тому ми повинні берегти кожну крихту, адже багато людей вложили свою працю у випікання хліба.

Наступна 4 перешкода - місто Речення.
-На партах у вас картки з реченнями.
-Прочитайте. Вам потрібно визначити у словах префікси.
Діти поспішають до школи. У школі учні привіталися з учителькою. Школярі сідають за парти. Учень відповідає біля дошки. Вчителька похвалила учня за гарну відповідь.(перевірка)
-До речі, чи знаєте ви скільки в нашій мові префіксів? Виявляється, цього ніхто точно не знає. Учені вважають, що близько 50. А в китайській мові префікси відсутні взагалі.


 5  перешкода-« Робота в парах»»
Морфеми вірять, що тільки спільна праця перемагає все. Тому вони хочуть почути, як ви працюєте в парах.
Пригадаємо Пам’ятку продуктивної праці.
1.Уважно прочитай завдання.
2.Працюй, не заважаючи іншим.
3.Вислуховуй думку кожного члена групи.
4. Вкладайся у відведений час.
5. Презентувати дослідження можуть всі члени групи.


Завдання для груп.
І група                                            
     Стратегія  «Розумне перо»
-Прочитайте прислівя, знайдіть і підкресліть у них слова , які мають протилежне значення.
1.     Де мало слів, там більше правди.
2.      Лагідні слова роблять приятелів, а гострі ворогів.
3.     Добрим словом  мур пробєш, а лихим і в двері не ввійдеш.
4.     На ласкаве слово не кидайся, а за грубе не гнівайся.
ІІ група
Стратегія  «Дерево рішень». 
У кожної групи – слова – краплинки. Скласти синонімічні ряди за даним словом. 
Азбука-абетка, алфавіт.
Ліс – гай, бір, діброва, пуща, праліс.
Сміливість – відважність, мужність, хоробрість, відчайдушність, зухвалість.
Добре – гарно, хороше, гаразд, гоже, славно, як слід, як по маслу, як по писаному, як по нотах.
ІІІгрупа
      стратегія  «Ключові слова»
-Префікс від слова ( проїзд ) ; корінь від слова ( лісник ) ; суфікс від слова 
( шматок ). Ключове слово : пролісок.
-Корінь від слова ( зима ) ; суфікс від слова ( веснонька ) ; закінчення від слова ( річка ) . Ключове слово : зимонька.


6 перешкода «Словотворча»
Гра «Утвори слово»(дібрати споріднені)
I команда              II команда                           III команда
Море —                  Шпак —                             Хмара —
школа —                малий —                                      ліс —
калина —                сніг —                                садити —
листок —                 хліб —                               яблуня —
осінь —                   зима —                                весняний —
клас —                    день —                                кущ —
сонний —               мудрий —                          фруктовий —
молодий —                      розумний —                       мед —

Остання  7 перешкода-знову Інтернет.
Гра «Дай відповідь» Завдання з інтерресурсу LearningApps.org
http://LearningApps.org/1255455


VП. Рефлексія Метод «Мікрофон»
Вчитель: Ось і дійшла до кінця наша подорож до замку Дружби.
 -Чи справдилися ваші очікування?
-Як ви думаєте, чи вдалося нам потрапити в Замок, що нам вдалося?
Діти:
1.     Вдалося працювати дружно в групах
2.     Виконали майже всі завдання
3.     Підтримували один одного
4.     Було весело
5.     Я тепер знаю, що вмію розбирати слова за будовою.
Вчитель: А що не вдалося, над чим треба попрацювати?
Діти:
1.     Треба більше читати, щоб знати більше слів, тоді не буде складно
добирати синоніми, спільнокореневі слова.
2.     Мені треба швидше працювати на уроці, щоб встигати за класом.
Порахуйте свої отримані промінці. Оцініть один одного.

На уроці використано інтерресурс LearningApps.org
http://learningapps.org/user/lkuyda66
http://LearningApps.org/1255455

Підготувала вчитель Куйда Людмила Геннадіївна, Олексіївська ЗШ І-ІІІ ступенів

Немає коментарів:

Дописати коментар